Өлкетану – Отаншылдық тәрбиенің негізі

186 Views

Биыл күзде аталынатын ауданымыздың 85 жылдығына « Қарақыстақ аймағы ежелде, кеше, бүгін» атты кітапқа енетін тақырыптар:
– Каменка селосының, колхоздың негізін қалағандар;
– Қазақ, Тасшолақ, Жалпақсаз колхоздарының 1929-1951жылдар тарихындағы озаттар, бастықтары;
– 1897-2000 жылдар Каменка мектебінің тарихы, озық, үздік ұстаздар мен директорлары;
– М.Әуезов, Қазақ, Тасшолақ, Жалпақсаз мектептерінің тарихы, үздік мұғалімдер, басшылар;
– Ауылдан Ұлы Отан соғысына шақырылғандар. Қаза тапқан, хабарсыз кеткендер мен оралған майдангерлер;
– Тылдағы еңбекте, еңбек майданында болған озық еңбеккерлер;
– Ұлы Отан соғысында ерліктері үшін «Даңқ», «Жауынгерлік Қызыл Ту», «Қызыл Жұлдыз» орден иегерлері аталғандар;
– Озық еңбектері үшін «Ленин», «Октябрь Революциясы», «Еңбек Қызыл Ту», «Еңбек Даңқымен» марапатталғандар;
– Колхоз экономикасын, әлеуметтік өмірін көтергендер мен білім, ғылым, мәдениет, құқық, денсаулық, қорғаныс, спорт салаларының танымал тұлғалары;
– Мәдениет үйі, дәрігерлік, балаларды сауықтыру мекемелері тарихы;
– Теміржол майталмандары;
– Табысты, ірі шаруа қожалықтары мен кәсіпкерлер;
– Ауылдың әлеуметтік, мәдени өміріне қамқорлық жасағандар.

Ұлы Отан соғысында марапатталған майдангерлер
«Жауынгерлік Қызыл Ту»
1. Мұсаев Әбдіқали
2. Асылбаев Жолдыбай
«Даңқ»

1. Дайрабаев Қырықбай – II-III дәреже
2. Асылбаев Әзімбай – III-V дәреже
3. Кальков Вас.Михайлович – III дәреже
4. Шестаков Петр Иванович
5. Исабаев Төкен – III дәреже
6. Мырзабаев Сарқан -31.08.46
7. Назаров Төреқұл – III -ст. 14.12.44
8. Оразалиев Молдабек – 11.02.45
9. Қарашев Әбу – III дәреже
10. Ткаченко Петр Иванович – II-III дәреже
11. Керімбаев Срайл – II-III дәреже
12. Тышқамбаев Үстембай 19.03.44
«Қызыл Жұлдыз»
1. Құлмағамбетов Сәбден – ардагер
2. Әбдіразақов Әсілхан 2 рет
3. Асылбаев Жолдыбай
4. Зұлқарнаев Қаһарман
5. Керімбаев Сыдықназар
6. Қопабаев Раппай 16.06.44
7. Назаров Төреқұл ст. с-нт. 11.01.45
8. Оразалиев Молдабек
9. Понежин Петр Андреевич
10. Шажалиев Ильяс
11. Қарашев Әбу – 31.03.44
12. Қарасартов Кәдіржан
13. Шестаков Петр Иванович

Еңбекте марапатталғандар: «Ленин»

1. Қойшыманов Бектенбай
2. Таласбаев Қарақұм
3. Әбдрахманов Тойғұл
4. Сұлтанов Артық
5. Кириченко Петр
6. Бақашев Бейсембек

«Еңбек Қызыл Ту»

1. Омаров Шынхожа
2. Мұсаев Әбдіқали
3. Кириченко Владимир
4. Перепелица Владимир
5. Султанов Артык
6. Бақашев А.
7. Әміреқұлов Әуезхан
8. Айдарбаев Сайлау
9. Сәрсенбаев Тынышбек
10. Челомбицкий Василий Евдокимович

Құрметті Қарақыстақ аймағы тұрғындары. Көрсетілген тақырыптар бойынша көрсетілген ордендерді алған және түрлі салалардың танымал қайраткерлерінің ұрпақтары кітап кейіпкерлерінің суреті, өмірдерегі, құжаттар көшірмесі немесе ордендер суретін, грамоталар көшірмесін 20-шы тамызға дейін өлкетанушы Бекқұлы Әліұлына тапсырыңыздар.
Каменка ауылы, Әбдіманапов көшесі, 20 үй, тел.: 87755394045.

Поделиться ссылкой: